הזדמנות חדשה – לשוויון בינינו

מחקר חדש של GENSLER, מציג זווית שונה בדמות הזדמנות עבור כולנו לעשות סדר וליצור סביבות שוות, על אף השונות בינינו.

הצורך לחשוב מחדש על גיוון, שוויון ושילוב במרחבים שלנו, הגיעה לנקודה קריטית בעקבות מותם של ג'ורג' פלויד ואמריקאים שחורים נוספים בידי המשטרה, אירועים שעוררו תגובות של קריאה לצדק חברתי ברחבי העולם. הפגנות שנראו לאחר מכן, יחד עם משבר הבריאות העולמי, מעצבות את החוויות והציפיות הנוכחיות שלנו לעתיד.

אנו יודעים שהערים והמרחבים שלנו לא יהיו זהים לאלה שהשארנו מאחור לפני המגפה. לשם כך, מקום העבודה העתידי חייב להתפתח גם הוא כדי לשרת צרכים חדשים, לתמוך בסגנונות עבודה גמישים והיברידיים ולקדם שוויון בקרב כלל העובדים.

משרדי MAX | אינובייט - innovate

משרדי MAX (לאומי קארד) – אדריכלות: ד.ש. בליי אדריכלים – דבורה בליי, יעל רפפורט, מולי בליי. צילום – עוזי פורת


במהלך החודשים האחרונים, רבים מאיתנו נדרשו לעבוד מהבית (WFH) – ניסוי חברתי עבור חלק גדול מכוח העבודה הקולקטיבי, וכעת נמשכים דיונים נרחבים אודות עתיד העבודה לטווח הארוך, העבודה הביתית וההיברידית ארוכת הטווח.

העובדים חוו את היתרונות הרבים בעבודה מהבית, כמו למשל גמישות, נוחות ופרטיות מוגברת, וכלל סקרי העבודה העולמיים מצביעים על כך שרבים יעדיפו עתיד היברידי – שיאזן בין עבודה במשרד למספר ימים עם כמה ימי עבודה מהבית.

אך אם עבודה מהבית היא חלק קבוע ממודל העבודה ההיברידי המתהווה, עלינו להכיר בכך שלא כל הבתים שווים, וישנם פערים עצומים בסביבות הבית. בבתים רבים אין מחשב או גישה לאינטרנט חזק, מספיק מקום בחלל לשולחן עבודה, כסאות ארגונומיים, גורמים סביבתיים תורמים או סביבה שקטה מספיק כדי להכיל עבודה ממוקדת.

העובדים מהבית נדרשו להתמודד עם דרישות מגוונות במצב של ריבוי משימות של הורים וחינוך ביתי יחד עם עומסי עבודה מלאים. כמו כן, רבים מאתנו מוגבלים על ידי אילוצים פיזיים כמו גודל שולחן האוכל שלנו או מוסחים על ידי קול מכסחת הדשא של השכנה. עבור רבים מהעובדים מהבית בתקופה זו, מדובר במצב של – "אנחנו פשוט גורמים לזה לעבוד" בטווח הקצר בתנאי עבודה פחות מאידיאליים.

כמו בית הספר, מבחינות רבות, מקום העבודה יוצר סטנדרטיזציה של משאבים. כמובן, יש היררכיות ותפקידים, אך כל הצוות מרוויח מלהיות במרחב משותף עם מתקנים שתוכננו ונבנו כך שיתאימו לעבודה שהם צריכים לבצע. סקר מקום העבודה במזרח התיכון שנערך ע"י GENSLER וסקר את נושא העבודה מהבית, הדגיש את מה שאנשים הכי מתגעגעים אליו במשרד – והוא האינטראקציה החברתית.

בעתיד, אם הצוות יתכנס למשרד במשך יומיים-שלושה בשבוע בלוחות זמנים מתואמים, יכולות להיות פחות הזדמנויות של עובדים לקיים אינטראקציה אישית בעבודה. פירוש הדבר שאנו זקוקים למקומות העבודה ההיברידיים שיעבדו קשה יותר בתמיכה בהון האנושי ובגישה שווה למשאבים ולשטח, כדי לתמוך בכל העובדים כאשר הם נמצאים למעשה במשרד הפיזי. לשם כך, מעצבי מקום העבודה של GENSLER, יועצי הנדל"ן ואנשי אסטרטגיה מצוות התכנון, מאמינים שיש כמה הזדמנויות מרכזיות להעצים את עתיד מקום העבודה כדי ליצור אווירה מעוררת השראה ומזמינה לכולם.

משרדי REGUS | אינובייט - innovate

משרדי REGUS, אדריכלות: אורלי דקטר

אינטראקציות יזומות

מקום העבודה ההיברידי פירושו ככל הנראה פחות אינטראקציה עם עמיתים ביום נתון, ופחות רגעים פוטנציאליים לשיחות פרוזדור מזדמנות. לכן, כדי להמשיך לטפח תרבות חברתית מאוחדת, יהיה חשוב לתכנן את מקום העבודה החדש למפגשים חברתיים יזומים בקרב עובדים שאינם ביחסי חברות הדוקים או עובדים מהמחלקות השונות.

היכרות זו עם עמיתים שאיתם אתה מתחבר מחוץ למעגלים החברתיים הקבועים שלך, תאפשר לכולם להרגיש שהם יכולים להביא את האני האותנטי שלהם לעבודה.

מקום עבודה משותף לכולם

במצב בו העובדים מגיעים למשרד רק קומץ ימים בשבוע, יש הזדמנות אמתית לחשוב מחדש על ארגון המרחב של מקום העבודה בעתיד, ולערער על הסטטוס קוו של המשרד הפינתי, למשל.

במקום משרדים פרטיים השמורים למנהלים, ושולחנות פתוחים המיועדים לעובדים אחרים, מקום עבודה היברידי יכול להעצים כל עובד לבחור את מסגרת העבודה האידיאלית שלו לאותו היום, בהתאם לפעילויות העומדות על הפרק. סביבות עבודה גמישות יכולות לכלול שולחן עבודה, מקום שקט לעבודה ממוקדת, משרד לדיונים חסויים או חדר ישיבות לשיתוף פעולה. פינת הקפה מציעה אפשרות למפגש ספונטני עם עמיתים ונקודות שירות מרכזיות עבור אספקת ציוד משרדי והדפסה – נגישות לכל.

מודל זה של עבודה מבוססת פעילות איננו חדש, והוא מספק גמישות רבה יותר בסביבת העבודה. אך חשוב מכל, הקשר היברידי זה מציע הזדמנות לאפשר שיתוף של כלל העובדים בכל החללים, ללא קשר לתפקידם או לוותק שלהם, באופן יעיל ומקדם תחושת הוגנות במקום העבודה.

משרדי R2M | אינובייט - Innovate

משרדי R2M, אדריכלות: מאיה אלעזר, צילום: עוזי פורת


משרדי OM2 | אינובייט - Innovate

משרדי OM2, עיצוב ואדריכלות חגית נדרי, צילום: עוזי פורת

אותנטיות וביטוי עצמי

במהלך השנים תרבות ארגונית אחידה חנקה במקצת את הסיכוי של העובדים להביע את האני האותנטי שלהם בעבודה. הזמן שחווינו בעבודה מהבית ותקשורת וירטואלית, אפשר לנו לייצג טוב יותר את תחומי העניין והסגנונות האישיים שלנו.

כשנחזור לסביבת המשרד, אנו מאמינים שחשיבות האינדיבידואליות והגיוון תמשיך להיות גבוהה, ועיצוב יכול לסייע לאנשים להתחבר מחדש עם סביבות העבודה שלהם על ידי יצירת הזדמנויות חדשות לביטוי עצמי יצירתי.

למשל, באמצעות ביטוי וחיזוק האני העצמי של העובד, ניתן לטפח תקשורת חברתית, יצירתיות וחיבור בין צוותים, להעניק לעובדים במה לקידום מודעות, ביטוי עצמי ומגוון כלים להעצמת תכונות הפרט והצוות בפני מעגל העובדים הרחב היותר בחברה.

יש גם אפשרות לשדרג את "לוח המודעות המשרדי" הסטנדרטי, כדי לתמוך בצרכים חדשים בעתיד היברידי. לוח מודעות וירטואלי יכול לחבר צוותים נפרדים כשהם מתחלפים בין המשרד לבית במהלך שבוע העבודה, וגם לספק חיבור אישי בין צוותים לאנשים שיחזרו למשרד לאחר עבודתם המתוכננת מהבית.

פרויקט SERVICE NOW | אינובייט - Innovate

פרויקט SERVICE NOW, אדריכלות: שירלי זמיר, צילום: יואב פלד

להדגיש את השונות בינינו

יש להרחיב את המושג "גיוון משרדי" כדי להעניק גישה פיזית שווה לעובדים וליצור מקום עבודה מסביר פנים ואחיד לכולם. על ידי הסרת מחסומי הגישה, נוכל לגרום לכל העובדים להרגיש בנוח. באמצעות התערבויות בעיצוב כמו למשל יצירת שירותים ניטרליים מגדרית,  אנו יכולים לקדם השתתפות ומעורבות מוגברת בקרב העובדים והקהילה הרחבה.

בנייני משרדים חדשים יותר נדרשים לעמוד בקודי גישה אוניברסליים כדי להתאים לבעלי מוגבלויות. זה דורש אספקת אזורי סיוע, רמפות, מתקני כיסאות גלגלים ושירותים אמבולנטיים לשני המינים, ואפילו שילוט מישוש. מבנים או משרדים ישנים לעיתים קרובות אינם תואמים את קודי הנכות הנוכחיים הללו, מה שמגביל את אפשרויות התעסוקה עבור מי שיקופח בגלל היעדר הוראות כאלה.

על ידי השקעה במתקני העבודה ושיפור מקום העבודה הפיזי להענקת תמיכה בכל סוגי האנשים, ההנהלה יכולה לחזק את המסר העז לפיו כל איש צוות מוערך ומגיעה לו גישה שווה למתקנים ולהוראות הדרושות כדי לעזור להם לעבוד בנוחות וביעילות. יישום שינויים אלה עשוי לדרוש משא ומתן עם בעלי הנכסים, אך ישנם יתרונות ברורים ומוחשיים לשני הצדדים כאשר שדרוג המתקנים עומד בקודי גישה אוניברסליים.

על ידי יצירת מקום עבודה לעתיד היברידי המתעדף שוויון, חברות יכולות לגלות הזדמנות חדשה ליצור קשר ולתמוך במגוון רחב יותר של כישרונות חדשים ומגוונים שאולי קודם לכן לא הביעו נכונות להצטרף לחברה. זהו רגע יוצא דופן עבור חברות לחשוב מחדש על גישתן למקום העבודה ועל התפקיד החדש שהוא משרת, על מנת להציג את ההשקעות וההחלטות שהם מקבלים כדי לתמוך בהתקדמות משמעותית לקראת גיוון, שוויון והכלה במקום העבודה.

ובאשר לסביבה הביתית, חברות יצטרכו לחשוב כיצד יוכלו להרחיב את העקרונות של השוויון המשרדי לבתי העובדים על ידי השקעה בכלים ובמשאבים הדרושים לייעול מערכי ה- WFH, כולל אספקת צגים, WiFi משופר וריהוט משרדי מותאם.

פרויקט HARMAN | אינובייט - Innovate

פרויקט HARMAN, אדריכלות: סטודיו BA, צילום: יואב פלד