הנראה והבלתי נראה… פרשנות של שקיפות

 "מאחר ורוב בני האדם רואים ואינם יודעים מה רואים, צריך האמן לכוון את ליבם"... כותב ש"י עגנון בספרו "תמול שלשום" (כרך ב'):

 ומצוטט בכתבתו של האדריכל דוד נופר – שקיפות עמימות ופורוזיביות.

 אדריכלות שקופה היא מושג טעון, מזמין ומרמז. המושג מייצר ציפיות למראות נוספים, מעבר או בתוך. המילה 'השקפה' היא דו משמעית: הסתכלות וראיה אך גם ומעל לכל – תפיסת עולם.

unnamed (8)

בכל אלה מרחיב האדריכל דוד נופר את הדיון בנושא השקיפות ומחלק אותה לשלוש קטגוריות:

א ] שקיפות ויזואלית, הקשורה לעולם הטכנולוגי של תחילת המאה ה-20;

ב ] שקיפות חווייתית, הקשורה בעולם המושגים הפוסט מודרניסטי;

ג ] שקיפות תוכנית (שקיפות התֶכֶן), המיישמת תפיסות פילוסופיות עכשוויות של מציאות מורכבת.

שקיפות ויזואלית היא יכולת משופרת להתמצא בבניין, בזכות קשר עין בין חללים פנימיים ובין פנים לחוץ. השקיפות הפוסט-מודרניסטית, החווייתית, מניחה מראש שאין בעולם תופעות חד ממדיות המתקיימות ברצף אלא תמיד יש הרבה חללים והרבה אירועים שמתרחשים בו זמנית.

בהתאם לכך, התופעה האדריכלית היא אירוע רב-ממדי.

שקיפות תוכנית היא הביטוי המאוחר ביותר שרלוונטי גם לאדריכלות עכשווית בעולם והיא מאופיינת בראייה טוטלית של השקיפות כחלק ממערך תכונות שלם המרכיב אובייקט טעון-משמעות. המציאות העכשווית היא גלובלית, מורכבת ורוויה בתכנים ובהתרחשויות סימולטניות. דפוסי עבודה שונים, תנאים חדשים בכלכלה העולמית ועולם מושגים תרבותי מורחב – מביא ציפיות שונות בתכלית מהאדריכל ומהאובייקט בניין.

unnamed (6)

מבקרת האמנות האמריקאית סוּזַאן זוֹנְטָג אמרה באחד ממאמריה: "שקיפות היא המושג הגבוה והמשחרר ביותר באמנות ובביקורת בת זמננו…משום שהיא מאפשרת לחוות את הזוהר שטמון בדבר עצמו, לחוות דברים כפי שהם".

 השקיפות מגיעה לקיצוניות בכך שכל החללים מתאחדים – הציבורי והפרטי, הפנים והחוץ, הנוף הטבעי והמלאכותי.

לכתבתו המלאה של אדריכל דוד נופר 

דגם מחיצות הרצפה תקרה החדש של חברת MAARS  – דגם  PANORAMA , מקבל משמעות ומיישם תיאוריות אלה ומאפשר ליצור שקיפות מרבית בעיצוב חללי פרוייקט.

במערכת מחיצות זו הושם דגש על שמירה ערכי אקוסטיקה גבוהים , כלומר זכוכית כפולה ולא בודדת, וללא כל פרופילים אנכיים או אופקיים להחזקת ותחימת הזכוכית. המערכת מגיעה עם פרופילים היקפיים בלבד, ויכולה להשתלב גם עם שאר המערכות של MAARS ולכלול בתוכה אלמנטים אטומים אם נדרש בהכרח, וכן קירות מולטימדיה וארונות.

unnamed (3)

השקיפות בחללי עבודה כבר הוכחה כמעלה את פריון ורווחת העובדים , היא משמשת אמצעי לקידום התרבות הארגונית של הארגון משפרת את הקשר החזותי בין עובדים ומקלה על דרכים חדשות וגמישות של עבודה. שקיפות המחיצות מדגם  PANORAMA גם יוצרת תנאים אופטימאליים להכנסת אור יום למקום העבודה. מה שהוכח כבר כגורם משפיע חיובי על התחושה הכללית שלנו של הרווחה ולכן גם על התפוקה. ניתן לשלב המערכת עם כל גמר של דלתות MAARS, שקופות או אוטמות. בכדי להשלים פונקציונאלית את עיצוב החלל..

פרוייקט לדוגמה בו ניתן לראות את השימוש שנעשה במחיצות מדגם Panorama הם משרדי Ness טכנולוגיות בבאר-שבע אותם תכנן האדריכל אורי הלוי ממשרד אורבך-הלוי אדריכלים.

unnamed (5)

מלבד המחיצות, ניתן גם לראות בפרויקט שימוש בשטיחים של חברת INTERFACE האמריקאית. דגם Straightforward אשר השלים את הקו הצבעוני של הפרויקט והשתלב בצורה מושלמת עם צבעי הדלתות של החדרים.

למידע נוסף אודות דגם  MAARS  panorama

למידע נוסף אודות דגם  Straightforward INTERFACE