אחד על אחד עם האדריכל מיקי קורנהויזר

האדריכל מיקי קורנהויזר מעניק לנו הצצה אל "מאחורי הקלעים" של תכנון משרדי חברת IBM החדשים במגדל השחר בגבעתיים

עיצוב ותכנון משרדי חברת הייטק מהווים אתגר לא קטן עבור מעצבים ואדריכלים. משרדי הייטק מעלים בפני מעצבים ואדריכלים  שאלות רבות על פונקציונליות, עיצוב סביבה שיתופית לצד שמירה על הפרטיות של כל עובד. האדריכלים מיקי קורנהויזר ושני פרי
שהופקדו על תכנון משרדי חברת
IBM החדשים, הביאו את פילוסופיית העיצוב שלהם לפרוייקט, באמצעות עיצוב חדשני ופונקציונאלי, לצד שילוב אמנות ישראלית עכשווית, הצליחו ליצור משרדי הייטק בעיצוב ותכנון מחוץ לקופסא. 


היקף הפרוייקט:

11 אלף מ"ר המתפרשים על פני 8 קומות - מהן 7 קומות משרדים וקומה אחת ציבורית. הקומה הציבורית מכילה: חדר אוכל גדול, חדרי ישיבות, חדרי הדרכה ומחשבים.


ספר לנו על שלבי תכנון הפרוייקט?

הפרוייקט לווה על ידי נציגי IBM העולמי יחד עם צוות ישראלי מקומי. בתחילה נציגי IBM העולמי ביקשו שכל הקומות יהיו במתכונת של עמדות פתוחות - ״Open Plan״ כשלכך הייתה התנגדות מצד הגורמים הישראלים. ניהלנו דיאלוג פורה מול כל הגורמים, ביצענו סקיצות נוספות ולבסוף הגענו להסכמה כללית.


ומה היה הקונספט התכנוני והעיצובי שנבחר?

השיטה שגובשה היא שילוב של ״Open Plan״ יחד עם ״Open Space״ בתוך תתי חללים. שיטה המכונה כיום ״Neighbourhood״. המשמעות היא שישנם תתי חללים ובכל חלל וחלל יושבים בין 6 – 12 אנשים על פי הגדרת החברה, כך בכל קומות המשרדים. האנשים ישובים בשיטת העבודה המקובלת "Benching". כל הישיבות מתבצעות בחדרים אחרים, ולכן בכל קומה המכילה כ-105 אנשים יש בין 11 ל-13 חדרי ישיבות. חלקם בעלי ריהוט פורמלי וחלקם בעלי ריהוט א-פורמלי כגון כורסאות, שולחנות ישיבה נמוכים, ישיבה סלונית וכו׳.


ספר לנו על הייחודיות של הפרוייקט:

1. שילוב בין שמרנות לעיצוב עכשווי – שילוב של סגנונות, כשנעשה במינונים נכונים בעולם ההייטק, אני באופן אישי מאוד אוהב ומתחבר אליו. שילוב של צבעוניות, ושילוב של צורות ישיבה, ישיבה בחללים יחסית שקטים לעומת חללים ציבורים שהם מעט יותר צבעוניים ואנרגטיים. בפרוייקט הזה שמנו דגש על החללים הציבוריים - חדרי הישיבות וקפיטריה גדולה מאוד בכל קומה וקומה.

זה טבע הדברים היום בתכנון עבור חברות הייטק - הקפיטריה ללא ספק משמשת באופן טבעי כמקום מפגש מאוד מרכזי.


2. אמנות ישראלית - האוצרת מירי בן משה, אצרה עבורנו אמנות ישראלית עכשווית  וזו מוצגת במבואת הכניסה הראשית ובכל קומה וקומה.  אמנות בפרוייקט היא אינה דבר נפוץ כל כך בארץ, לרוב היא באה לידי ביטוי במובן אסתטי בלבד בדמות תמונות , ואילו בפרויקט IBM מדובר על אמנות לשמה, שזה ללא ספק הבדל מהותי. יש בכך ערך חברתי מן המעלה הראשונה אשר מנגיש אמנות לקהל הרחב. 


3. תאורה – התאורה בפרוייקט נעשתה בשיטה מתחוכמת וייחודית, השיטה המקובלת הינה שימוש בגופי תאורה שקועים בתוך התקרות, ואילו אנחנו השתמשנו בסוג של גופים תלויים המספקים תאורה המייצרת אוירה מאוד נעימה.


מילה לסיום:

כיום, יושבים בפרוייקט כמה מאות אנשים והפידבקים שאנו מקבלים  מהשטח הוא  שאנשים אוהבים מאוד  את הפרוייקט שביצענו.


קרדיטים:

משרד אדריכלים: קורנהויזר  – פרי אדריכלים | אדריכלית ראשית: מרה וולקוב

קבלן: תדהר | ניהול פרוייקט: ידע הנדסה | יועצת תאורה: מיכל קנטור | אוצרות: מירי בן משה

אינובייט: נגרות | שטיחים -Interface |  כסאות -Techo  |  מחיצות -Maars 

צילומים: עוזי פורת