משחק הכיסאות

"אני רק צריך שנייה לשבת" – מכירים את המשפט הזה? בכל מקום בו אנחנו נמצאים, נחפש שם את הכסא. את המקום לשבת  – בין אם לצורך המתנה, לתת מנוחה לרגליים, לאכילה או לעבודה. רהיטים שונים נכנסו וחלפו מהעולם, הפונקציונאליות של פריטי ריהוט השתנתה לאורך ההיסטוריה, אבל נדמה שהכסא, אותו מושב פשוט להניח עליו את הגוף, תמיד היה שם בצורה כזו או אחרת.

הכיסאות, כפי שאנחנו מכירים אותם היום, נכנסו לשימוש המוני רק במאה ה-16. עד אז נחשב הכסא לסמל סטטוס, רהיט שרק בעלי תואר ותפקיד היה להם את הכבוד לשבת עליו. אולם לכסא ישנם מובנים רבים, ושרפרפים או ספסלים שימשו את האדם, גם חסר התואר והכבוד, עוד משחר ההיסטוריה. לעומת זאת, עד ימינו אנו במקומות מסוימים בעולם לא תוכלו למצוא כיסאות – כאשר מתגוררים באוהלים ונודדים במדבריות, הרבה יותר קל לארוז ולסחוב כריות רצפה מאשר כיסאות כבדים ומסורבלים.

PicMonkey Collage

כאשר מסתכלים אחורה, אפשר לזהות את התקופה ההיסטורית לפי עיצובם של הכיסאות שהיו נפוצים בה. לפי כיסאות המלוכה המפוארים והעשירים של האימפריות האירופאיות תוכלו לזהות את ימי הרנסנס והמאות ה-17 וה-18. "כיסא הביצה" המפורסם שעוצב בשנות ה-50 והפך לפריט אומנות. כיסאות הפלסטיק ה"עתידניים" שהיו אהובים על מעצבי פנים במהלך שנות ה-60 וה-70. כיסאות מתכת ושפרפרי בר שקיבלו פופולאריות במהלך שנות ה-80 – לכל תקופה אופנת הכיסאות שלה.

מצד שני, יש גם כיסאות שאף פעם לא משתנים, וגם לא צריכים להשתנות.

PicMonkey Collage2

דגם Babila של החברה האיטלקית Pedrali הוא דוגמה לכסא בעיצוב מסורתי, ופונקציונאליות מודרנית. כסא העץ המוכר בעיצובו הפשוט, מקבל כאן תרגום מודרני של שימוש חכם בחומרים ואלמנטים עכשוויים עם קריצה למסורת העיצוב של הכסא לאורך ההיסטוריה. דגם Babile טומן בחובו נוחות אחסון (ניתן להערמה), נוחות ישיבה בזכות העיצוב החכם ועמידות חומר לאורך זמן ולכל שימוש. ניתן לבחור כסאות בעלי עובי שלדה שונה, ובגימורי צבע שונים – שחור, אפור, אדום וצהוב, או במראה העץ הטבעי.

הכיסא – פנים רבות לו. אחד מהם הוא הפאן הבסיסי, המחזיר אותנו לפונקציונאליות השימושית המקורית, בעיצוב פשוט לכאורה, אך מושלם.

למידע נוסף אודות דגם Babila באתר החברה הקליקו