עבודה היברדית - תתרגלו לרעיון

בחודש מרץ השנה, רבים מאיתנו עזבו את המשרד ואת סביבת העבודה המוכרת להם, ועברו לעבוד מן הבית.
המחשבה באותה העת הייתה שמדובר כחלופה זמנית לתקופה קצרה, אבל כמעט תשעה חודשים אחרי, מחלחלת ההבנה כי כנראה מדובר בשינוי מהותי הרבה יותר.

אנחנו יודעים כיום שהרבה דברים שהכרנו בתקופה שקדמה למגפת הקורונה כבר לא יחזור להיות כשהיו. השינוי, רלוונטי מאוד גם לסביבת העבודה, אשר נדרשת כעת לעבור התאמות נדרשות לצרכים החדשים ולהציע גמישות, היברידיות ושיווין בין כל העובדים.


ה- "ניסוי החברתי" אשר נכפה על כולנו, גילה עבורנו הרבה מאוד דברים בנושאים של הרגלי עבודה.

בכל הקשור לעבודה מן הבית, עובדים מדווחים שהם נהנים כעת מהגמישות, הנוחות והפרטיות שהיא מאפשרת. אך יחד עם זאת, סקר בנושא סביבות עבודה של Gensler, מצביע על כך שרבים מן העובדים מעדיפים דווקא את סגנון העבודה ההיברידי, כלומר זה המשלב בין עבודה של מספר ימים בבית ועבודה של מספר ימים במשרד.

כ- 19% מן העובדים אשר השתתפו במחקר וכבר בימים אלו עובדים באופן היברידי, דיווחו על שביעות רצון גבוהה יותר מסביבת העבודה שלהם. הם הגדירו אותה כיצירתיות יותר, אישית יותר וכזו אשר ממלאה אותם בסיפוק.

ההבנה שעבודה מן הבית הופכת גם במודל ההיברידי לסוג של נורמה, מציבה בפנינו מכושל נוסף והוא חוסר השוויוניות בתנאי העבודה. הבדלים במהירויות הגלישה באינטרנט הביתי, בריהוט בחדר העבודה ועוד משתנים סביבתיים נוספים בעלי השפעה מכרעת. בהקשר זה, בדומה לבתי הספר עבור הילדים, המשרד השיתופי הוא מעין סביבה המייצרת שיווין בין העובדים. אומנם קיימות היררכיות, אך המתקנים והתנאים שווים בפני כולם ומייצרים אחידות המתאימה לצרכים הנדרשים.

געגועים לחבר'ה

חסרון בולט אשר עולה ממחקרו של Gensler בקרב עובדים מן הבית במזרח התיכון, היה נושא המחסור באינטראקציה חברתית. הקיצוץ המשמעותי במספר הימים בהם שוהים העובדים בחלל העבודה במשרד במודל ההיברידי, הופך את לוח הזמנים לצפוף יותר ומפחית משמעותית גם את זמן האינטראקציות החברתיות. אחד האתגרים כעת ביצירת סביבת עבודה מתאימה, הוא לעבוד קשה יותר על מנת לתמוך בחלוקה נכונה של המשאבים במשרד, ולתת מענה לכל צרכי העובדים בזמן הקצר בו הם שוהים בסביבת העבודה.

חשוב יהיה לתכנן את מקום העבודה ככזה המטפח תרבות חברתית, ולהשקיע ביצירת מפגש ספונטני בין עובדים ממחלקות שונות המרוחקים פיזית זה מזה בזמן העבודה השוטפת. דמיינו למשל אפליקציה הבוחרת רנדומלית 5 עובדים שנדרשים לאכול צהריים יחדיו, הרעיון שעומד בבסיס זה הוא לחבר עובדים מרקעים שונים ולייצר אינטראקציה חברתית ביניהם.

בסופו של דבר המטרה היא לייצר סוג של קרבה ולהעמיק את האינטראקציה החברתית בין עובדים שאינם נוכחים במשרד ביום יום, על מנת לייצר אווירה המאפשרת לכל עובד להרגיש חופשי ולהביע את האישיות שלו בעבודה בצורה אותנטית.

משרדי פייסבוק

משרדים שיתופים לכולם ואפשרות לביטוי עצמי

תדירות ההגעה המצומצמת יותר לעבודה במשרד, היא הזדמנות מצוינת לשבור את הסטטוס קוו המוכר במשרדים. לא עוד משרדים פרטיים למנהלים וסביבות עבודה משותפות ליתר העובדים, אלא סביבות היברידיות, המאפשרות לכל עובד לבחור את הסביבה המתאימה לו ביום נתון. לא מדובר בקונספט חדשני לגמרי, הוא מוכר לנו כבר ונמצא בהרבה משרדים מודרניים, אך הוא מקבל כעת חיזוק ותמיכה כהתאמה למבנה העבודה ההיברידי.

הזמן המצומצם במשרד בשילוב המגע החברתי הווירטואלי, מייצר צורך לעודד את הבעה עצמית והבלטת הייחודיות של כל אחד כאינדיבידואל וצריך לקחת זאת בחשבון בתהליך עיצוב המשרד, על ידי יצירת אזורים המהווים פלטפורמה לעבודת צוות בה ניתן לקיים מפגשים חברתיים שונים או אפילו ברמת לוח המודעות המשרדי שנדרש כעת להיות היברידי בעצמו, ולשלב בין הפיזי לוירטואלי בכדי לעזור לכלל העובדים להיות מעודכנים אם החליטו לעבוד מן הבית או מן המשרד.


זה כל השוני

הסגנון ההיברידי והרצון להפוך את המשרד למוקד משיכה עבור העובדים ולשמש עבורם כמקום שוויוני, אותנטי ומאפשר ביטוי עצמי, תומך גם בהרחבה של המושג "גיוון משרדי" - יצירת מקום עבודה המסיר חסמי גישה וגורם לכולם להרגיש בנוח.

השינוי הזה מהווה הזדמנות אדירה עבור ארגונים, בכך שהוא מציע כעת את האפשרות לזכות בהון אנושי איכותי. כישרונות חדשים שעד עתה נמנעו או לא מצאו עצמם כרלוונטיים לארגון, יכולים כעת לראות עצמם משתלבים בהוויה החדשה שנוצרה ולתרום תרומה מכרעת לארגון.

אלו הם ימים בעלי חשיבות מכרעת עבור ארגונים בהם יש צורך לחשב מחדש את הגישה לסביבת העבודה, ועל התפקיד החדש שמקום העבודה משרת בימים שאחרי קורונה.