אחד על אחד עם המתכנן והמעצב ערן נעים

ערן נעים הבעלים של סטודיו EN המתמחה בתכנון ועיצוב של סביבות עבודה

על עיצוב משרדי Datorama

הסטודיו, En design, הוקם בשנת ב-2015 ומתמחה בתכנון ועיצוב של מרחבי עבודה, עם דגש על חברות היי טק וסטארט אפים בגדלים ובסגנונות שונים.

הסטודיו דוגל בהפיכת כל פרט, כולל הבסיסי והפרקטי ביותר, למעוצב ומתכונן לקבלת עיצוב מושלם לחלל.  


הפרויקט:

חברת Datorama היא חברת סטארט-אפ ישראלי בעלת 16 סניפי ברחבי העולם, לרבות ניו יורק וסן פרנסיסקו. משרדי החברה בישראל ממוקמים במגדלי אלון בסר בתל אביב, משתרעים על פני 2 קומות שלמות בשטח של כ-3000 מ"ר אשר יאכלס עד 250 עובדים. 


מה הייתה ההשראה לעיצוב ותכנון הפרויקט?

Datorama היא חברה בעלת ערכים גלובליים וזה היה מבחינתנו מוטיב שעליו לבוא לידי ביטוי בקונספט העיצובי. בתהליך ההשראה לפרויקט ראינו לנגד עינינו לופט ניו יורקי, ניסינו למצוא את המפגש שלו עם מגדל במרכז תל אביב, ניסינו לחשוב איך מייצרים אוירה שכזו עם ערכים שכאלה, מרחב שהוא אורבני במהות שלו, גם בחומרים שלו וגם בתנועה.


על הייחודיות והחומרים אשר נעשו בהם שימוש בפרויקט:

ההשראה לפרויקט והקונספט העיצובי, היא שמבליטה גם את ייחודיות הפרויקט. שותפים ליצירה היו סטודיו HUBE, אשר מתמחים במיתוג משרדים. הסטודיו משלב טכניקות גרפיקה ועבודה עם חומר (3D) ליצירת אובייקטים ייחודיים בחלל. בחרנו להשתמש בהרבה רעיונות מתוך עולם אומנות הרחוב, וחיברנו אותם לעולמות התוכן של החברה על ידי צבעים וצורות המבטאים את ערכי החברה. 

"Paste-Up" כדוגמא היא שיטת גרפיטי המזוהה עם אומנות רחוב, הלכנו איתה עד הסוף והפכנו כך קירות, לאלמנטים עיצובים. השתמשנו בחומרי גלם קיימים ועבדנו בצורה אורבנית דומה ממש לאיך שהאמנות הזו נוצרת בסביבתה הטבעית - הרחוב.


האתגרים אשר ליוו את הפרויקט:

ניצבו בפנינו כמה אתגרים בפרוייקט. אתגר עיצובי: יצירת אופן ספייס שיתופי שהוא ממש בבחינת אג'נדה עבור החברה, המשמעות היא למעשה לקחת חברה על כל המחלקות שלה והשוני בניהן, ולייצר חלל פתוח בו באים לידי ביטוי הבידול והשוני בין כל אחת מן המחלקות.

עמדות העבודה תוכננו בצורה של בנצ'ים פתוחים לחלוטין, ללא הפרדות כלל, בקווים נקיים וגוונים שקטים.

אתגר ביצועי: החלטנו להשאיר את התקרה חשופה. בכ -90% מהחלל התקרה פתוחה, וזה יצר עבורנו אתגר מבחינת האקוסטיקה. פתרנו אותו על ידי קצף אקוסטי שרץ לאורך כל החלל וסיפק לנו מענה מאוד טוב וגם על ידי יצירת "איים", חללים שיוצרים מעין הפרדה בין האזורים והגדרנו אזורי ישיבות ושקט תחומים ע"י שימוש במחיצות אקוסטיות של חברת MAARS .סוגי השטחים בחלל:

יצרנו חלל אורבני שבו התנועה היא רציפה וכל הזמן יש אלמנטים שקופצים ומייצרים איזשהו עניין או גירוי. מעבר לעמדות השיתופיות עבור המחלקות השונות, החלל מכיל 36 חדרי ישיבות השונים אחד מן השני, לכל מחלקה יש את חדר הישיבה המתאים לה ועונה על הצורך שלה.

ההפרדות בחלל מבוצעות על ידי חללים ולא על ידי קירות, כך יכולנו להוסיף פונקציות התומכות באופן ספייס ולייצר הפרדות ויזואליות ואקוסטיות – זו התפיסה שלנו לגבי אופן ספייס.

 

יצרנו בחלל תיחום ויזואלי, אבחנה בין חלל ציבורי לחלל פרטי. עשינו זאת באמצעות שטיח מבית INTERFACE המאפשר תיחום, אך יחד עם זאת אינו הומוגני ו"כבד". בחרנו בשטיח עם כמה גוונים של אפור ויצרנו משטח מאוד מעניין כקונטרסט לבטון האחיד וההומגני.

החלל מכיל קפיטריה בשטח מאוד גדול, שאמורה לענות על הרבה מאוד פונקציות. קליטת הרבה עובדים בשעות הצהריים ושמירה על אקוסטיקה מאוזנת. במהלך היום היא מאפשרת לעובדים לשתות קפה, לעבוד עם הלפטופ או אפילו לשחק פינג פונג.

 


מחיצות וריהוט א-פורמלי

בחרנו להשתמש במחיצת CARRÉ מבית MAARS המבוססת על דגם HORIZON, היתרון היה החופש המוחלט שלנו לייצר חלוקות בחזיתות ללא קשר לגודל הזכוכית. CARRÉ מאפשרת זאת וכך יכולנו ליצור את המקטעים על פי החלוקות הרצויות לנו.

בנוסף קיבלנו גם מענה אקוסטי מצוין, מכיוון שהשתמשנו בזכוכית טריפלקס 8+8 המספקת מענה טוב מאוד מן הבחינה הזו.

עבור ריהוט א-פורמלי השתמשנו בפריטים של חברת SANCAL, זו חברה שאנחנו מאוד אוהבים והיא סופר מעניינת. בחלק מחדרי הישיבות  הפריטים הללו סיפקו לנו הרבה אפשרויות ישיבה וגם תוספת של הרבה מאוד צבע ועיצוב.

הריהוט הוא שהוסיף הרבה מאוד עניין למקומות האלה בחלל, המפגש בין ריהוט מאוד מעוצב עם קיר בטון חשוף ואומנות רחוב, יצר משהו מאוד מתאים לקונספט שחיפשנו.


מילה לסיום:

יצרנו חלל באווירה שהיא מצד אחד מאוד מקומית ומצד שני מאוד לא. יש משהו במרחבים, בצבעוניות ובחומרים שהופכים אותו לבעל אופי מאוד ייחודי. יש בחלל תחושה מאוד כיפית, שאני מרגיש אותה שאני נמצא בו, וזה לא משהו שאפשר להגיד על כל פרויקט.


קרדיטים:

Innovate: מחיצות CARRÉ מבית MAARS 

שטיחים מבית INTERFACE 

ריהוט א-פורמלי מבית SANCAL 

ריהוט עובדים – INNOVATE

כסאות עובדים מבית TECHO 

אדריכלות: סטודיו ערן נעים en-studio

מעצב אחראי במשרד - מיכאל וולובץ

מיתוג : סטודיו Hube

צילום: יואב פלד