פואטיקה של אדריכלות מודרנית

אדריכלות בעידן המודרני היא משימה שלוקחת את הארכיטקט אל תוך העתיד. עם ההתפתחות הטכנולוגית המתקדמת בכל יום, בכל שעה ובכל דקה בצעדי ענק, מי שמתכנן את הבניין היום חייב לחשוב בד בבד על המחר, ולפתח תכנון שלא יישקף רק את מה שנכון "עכשיו", אלא יהיה רלוונטי גם כעבור שנה ושנתיים.

האדריכל הנודע פרנק לויד רייט אמר; "כל אדריכל גדול הוא גם משורר, הצריך לתרגם בצורה מקורית את רוח התקופה בה הוא חי באמצעות עבודתו".

היום אולי אפשר לומר שהאדריכל המודרני צריך לא רק לתרגם את רוח התקופה הנוכחית, אלא להצליח ליצור עיצוב שידבר גם בשפה של העשור הבא. לפני עשרים שנה צפינו בסרטי מדע בדיוני והתפעלנו מהמצאות תסריט כגון בתים חכמים, מקררים מדברים ודלתות הנפתחות למשמע צעדים מתקרבים. היום אנחנו כבר יודעים שכל זה אפשרי וכבר קיים, ושאפילו השמיים אינם הגבול כשזה מגיע לתכנון אדריכלי, שרק הולך ומגביה אל עבר שיאים חדשים.

unnamed (12)

ניקח לדוגמה את הרעיון של "ארכיטקטורה בלתי נראית" (Invisible Architecture) – פעם רעיון של סרטים עתידניים, היום הופך למציאות בדרום קוריאה. מגדל אינפיניטי הנבנה שם עושה שימוש בציפוי של מסכי LED שייצרו אשליה של מגדל בלתי נראה ויקרינו אימג'ים בזמן אמת של הסביבה כפי שהיא ניראת ללא הבניין.

דוגמה נוספת הוא המגדל המסתובב המתוכנן להיבנות בדובאי, שיאפשר למתגוררים בו ליהנות מ-360 מעלות של נוף, מבלי לריב עם הקבלן על הדירה שיש לה את הנוף לים. פתרון טכנולוגי מתקדם, לבעיה אדריכלית ישנה נושנה.

אם הזכרנו תכנון מגדלים בלתי נראים שמשתלבים בצורה הרמונית לחלוטין עם סביבתם, ומגדלים מסתובבים המאפשר פתרון דינאמי לבעיית אדריכלות סטטית, מכאן הדרך קצרה לעיצוב הרמוני ודינאמי גם של אדריכלות הפנים.

חללים מודרניים אינם מאפשרים חריגות מקווים זורמים של שילוב זורם בין האלמנטים. מצד שני, חייב להיות פתרון לשאלה כיצד סוגרים חללים באמצעות דלתות מבלי לסגור את הגולל על עיצוב הפנים, ומבלי ליצור חללים שאינם הרמוניים וזורמים אחד עם השני?

unnamed (11)

דגם דלתות ההזזה החדש מסדרת LINE פותר את הבעיה בצורה אלגנטית.

דלתות ההזזה מדגם LINE  הן דוגמה ליצירה מודרנית שמשקפת הן את רוח התקופה הנוכחית והן את המחר. מצד אחד פונקציונאליות מושלמת של התאמה שקטה ובלתי נראית לתקרות ולקירות ובידוד רעשים מהפנים כלפי חוץ וההיפך, ומצד שני עיצוב מינימליסטי ומודרני היוצר הפרדה מבלי לשבור את הזרימה של העיצוב הכללי והופך את הדלתות לחלק מהחלל.

unnamed (14)

עיצובן של הדלתות הוא נדבך לא פחות חשוב במסגרת מערכת השיקולים של האדריכל המודרני, ולכן הן עוצבו בצורה המאפשרת לבחור מבין מגוון גימורי זכוכית והתאמת הצבעוניות לקו הגוונים של הפרוייקט כולו. כך יוצרים חלל פנימי שמדבר היום גם את השפה של המחר, באמצעות השימוש בפתרון אלגנטי, מודרני ובלתי נראה לשאלת עיצוב וותיקה ומוכרת.

unnamed (13)

בפתיחה דיברנו על האתגרים העומדים בפני האדריכל המודרני, הנדרש ליצור פואטיקה אדריכלית הנכונה לתקופתו ושתדבר את השפה המודרנית הנכונה גם בשנים הבאות. כשמוצאים את המילים הנכונות, כל הבתים בשיר מתחברים בצורה ההרמונית המושלמת ביותר…