צעדים של מודרניות נכונה

כשזורקים לאוויר "עיצוב פנים מודרני" התגובות בדרך כלל נחלקות לשתיים – המעריצים הדגולים שיחבקו כל טרנד עיצוב מודרני, פשוט, נקי ופונקציונאלי. לעומתם, בעלי טעם שמרני יותר בעיצוב פנים ידמיינו לנגד עיניהם מרחב סטרילי, ריק וחסר נשמה ויעדיפו לוותר.

התדמית ה"סטרילית" שנוצרה לעיצוב המודרני, היא פספוס של הקונספט היצירתי. כאשר נכנסים לחלל פנימי אשר עוצב בצורה מוצלחת, כל אחד הנכנס בשעריו אמור להרגיש בנוח, לחוש את ההרמוניה בין האלמנטים השונים וליהנות מהשהות בחלל. חכמים מאיתנו כבר אמרו שעל טעם וריח איך להתווכח, ואנחנו בוודאי לא נחלוק על כך. אולם אפשר עדיין להרגיש בנוח ולחוש הערכה כלפי החוש היצירתי והמקצועי של מעצב הפנים, גם אם לא מתחברים אל הסגנון הכללי מבחינת טעם אישי.

unnamed

אז מהו עיצוב פנים מודרני מוצלח? איך מגדירים את אותה תכונה חמקמקה של שילוב מושלם בין האלמנטים, בצורה שתהיה גם פונקציונאלית, גם יפה חזותית וגם נעימה לשהות בה?

המקום הנכון להתחיל הוא מהבייסיק – העיצוב המודרני מוגדר כנקי ומלוטש, ללא שימוש בחפצים וגימורים רבים מידי. המונח המוביל הוא פשטות, Less is More והדגש הוא על פונקציונאליות מירבית, וניצול חומרים כגון בטון, כרום וזכוכית שההתפתחות הטכנולוגית מאפשרת לעשות בהם שימוש נרחב יותר בתחום עיצוב הפנים (ולא רק לצורך בניית השלד).

השאיפה היא להתנתק מדוקטרינות העיצוב המיושנות, המעוגנות בסגנונות שהתפתחו לפני עשורים רבים ואפילו מאות בשנים, לנתק את הקשר אל סגנונות עיצוב שנולדו בתוך אזורים גיאוגרפים או שייכות למגדרים או קבוצות אתניות מסוימות, וליצור קנבס חדש, נקי וחלק שיכול להוות שפה עיצובית משותפת בכל פינה על פני הגלובוס.

unnamed (2)

הסטייל המודרני הוא שילוב מפתיע, מתחדש ומרתק של כל מה שחדש "שם בחוץ". בין אם אלה חומרים חדשים שניתן להשתמש בהם, גימורים מתקדמים, שילובי צבעים יוצאי דופן, וכמובן קשר הדוק אל הטרנדים הבולטים וההתפתחויות הטכנולוגיות החדשות ביותר. עיצוב פנים מודרני מוצלח, יידע לעשות שימוש במוצרים וחומרים שהם "על זמניים", ולשלב אותם עם החידושים החמים ביותר בשוק – בצורה שלא תיראה צורמת לעין.

דוגמה לשילוב הזה אפשר לראות בשטיחי רצפה מקיר לקיר. לכאורה, שיטת עיצוב וותיקה שתמצאו גם במשרדים העתיקים ביותר. האתגר האמיתי הוא שימוש באותו מוצר שהשתמשו בו לעיצוב חללי פנים מזה מאות בשנים, בצורה שתשכלל ותשדרג אותו ותהפוך את השטיח למודרני לכל דבר.

חברת Interface מתמחה ביצירת הדור הבא של עולם השטיחים. מוצרי החברה מותאמים בצורה מושלמת לעקרונות העיצוב המודרניים – נקיים, פשוטים, הרמוניים ופונקציונאליים.

unnamed (4)

דגם חדש של שטיחי Interface שהוצג לאחרונה הוא דגם Composure. סקאלת הגוונים של הדגם החדש נעה בין פלטה של 18 צבעים ניטרליים המאפשרים, בין היתר, יצירת גרדיאנט בחללים גדולים מבלי לפגוע בזרימה, או ליצור שינויי צבע בולטים לעין. האפקט הנוצר הוא חלל אורגני – התחלה נקייה לוויז'ן של המעצב ויצירת אפקט מרגיע שישרה הרגשה נעימה על כל מי ששוהה בחלל.

כל עיצוב פנים מתחיל מנקודה מסויימת, והנקודה הטובה ביותר להתחיל ממנה – היא הקרקע, הבסיס לכל מה שיבוא מעליה.

העיצוב המודרני מסתכל כמכלול על כל הפריטים המרכיבים את החלל, שצריכים ליצור את הפרדוקס המושלם – חדר סגור שיש בו הרגשה של מרחב. כשמתחילים עם הבסיס הנכון, השלמת המשימה הופכת לפשוטה הרבה יותר. וכבר אמרנו שפשוט זה מודרני, נכון?

לפרטים נוספים אודות דגם Composure