אחד על אחד עם האדריכל עדי אופנהיים

האדריכל עדי אופנהיים משתף אותנו בתהליך היצירה של עיצוב משרדי חברת BIOHOUSE 

משרד אדריכלים Open Mind Art הוא סטודיו לעיצוב רב תחומי, המשלב ארכיטקטורה עם שאר האמנויות. הסטודיו מובל על ידי עדי אופנהיים, אשר הוא וצוות הסטודיו נעים ומתכתבים עם אדריכלות, אמנות, מוסיקה, אנתרופולוגיה, חדשנות וציור. בכך לכל אחד מהפרויקטים נברא עולם תרבותי עמוק ונרחב המתבטא בעיצוב.


הפרויקט:

החלל ממוקם בבניין ״חצי נטוש״ בבית החולים הדסה עין כרם ומשתרע על שטח של 3,200 מטר רבוע על פני 3 קומות.

הקומות חושפות אדריכלות ״ברוטליסטית״ אשר מציגה שדרת עמודי בטון שניצבת ומחלקת את החלל כמסדר אבירים קדום. מהחלונות האלכסוניים משתקף נוף עוצר נשימה של הרי יהודה, בית זית, והרי ירושלים. החלל מתכתב עם אדריכלות ברוטליסטית של שנות ה- 60, נותן כבוד לצורת גיאומטריות בסיסיות ובעיקר למסה בתוך מסה. כך נוצר מצב שבתוך בניין נטוש, משרדי ביוהאוס מפיחים אור וחיים.

הקונספט:

הקונספט שעומד בבסיס תכנון החלל הוא לייצר אדריכלות לא מתנצלת ולא מתפשרת. חומר הוא חומר, משרד הוא לא גן משחקים ולא פארק שעשועים - לא גימיק. בהתאם לכך, הוא צריך לכבד את השוכנים בו.

BIO : הרגשה של גלריה מוזולאית - על ידי הדגשה של הקווים הגאומטריים, מינימליסטיים עד כדי סגפנות, אשר משדרת איכות.

HOUSE : בית לקהילה הרפואית - על ידי אדריכלות המאפשרת זרימה, נקודות מפגש, מבט ויוצרת שיח שיח וקהילה.על הקומות והחללים בהם:

קומה 3: החלל מורכב מ- 2 מסות נפרדות אשר זולגות זו מזו, ובחלק החופף ביניהם מייצרות חלל שיתופי-ציבורי לצד חלל פרטי. המסות מוצגות כ- 2 קונכיות לבנות מרחפות, אשר פונות אחת לעבר השנייה ומגינות על דיירי החלל מהחוץ תוך כדי נתינת אור, חום ואווריריות כלפי פנים. דלתות פיווט מייצרות בתוך כל המסה האדירה של הקונכיות, תנועה לעבר נקודת המגוז הצופה על הנוף, קלילות ושקיפות.

מבחינת מבנה ותנועה בחלל, החלל מאורגן בצורה פשוטה המאפשרת מהלך תנועה על ציר ראשי וברור לחלק הציבורי, וממנו אפשר לפרוש לחלקים הפרטיים והאינטימיים. לאורך הציר ולעבר נקודת המגוז, יש נקודות ״מנוחה״ המאפשרות התכנסות והתקהלות, המיוצגות על ידי הספסלים אשר מאפשרים ישיבה, מבט, התקהלות ושיח עם החלקים הפרטיים.

קומה 4: החלל מורכב מקוביית מסה מושלמת אשר האור שחודר ממנה, מנקב ויוצר תנועה. פתחים, מסתוריות, הגנה לצד פתיחות שקטה. הקובייה היא השלם, ההרמוני, אשר בעצם נוכחותו משפיע על המעטפת הסובבת אותו.

החלל מאורגן בציר המאפשר תנועה לאורך ולרוחב הקובייה הלבנה. הוא מאפשר מבטים, התכנסות, עצירות אשר נותנות מבטים שונים על המסה של הקובייה הלבנה. על ידי כך רצינו לייצר תחושת ריחוף ולדמות את התחושה של ביקור במוזיאון.

החומרים:

החלל שומר על "סגפנות חומרית״ בשל המבנה הקובייתי שלו.

הוא מאפשר לאור ולצל לפסל במסה, ולהדגיש חללים שונים לכל אורך שעות היממה. לתחושת החלל האחיד והמוזולאית מוסיפה ריצפת הבטון המבריקה, אשר ההשתקפות בה גורמות לטשטוש החללים במרחב ולאחדות כוללת.


אלמנטים עיצוביים:

חלל הלובי: בדומה לצלילה או טיסה, המעבר בין תווך מייצר אשליה, מבט אחר, תחושת ורטיגו ו- reset לכל מערכות הגוף, זה מה שרצינו לגרום לאדם היוצא מן המעלית.

דלתות הפיווט: הפיווט הוא אלמנט אשר מדגיש איכות פונקציונלית לעומת ניקיון מינימליסטי. בעזרת הפתיחות של הדלתות, אלמנט המייצר תנועה במסה הלבנה, ויחד עם האור גורם לכל חלל להראות שונה ואחר במהלך היום יום.

אלמנט הפיווט, מאפשר לייצר חדר שהוא גדול מסך חלקיו, לייצר ״פלאזה״ חלל משני בתוך ומחוץ לחדר הפונה להתקהלות סביבתית.

אינובייט ביצעו מערכת מחיצות מדגם MIES משולבים בדלתות MITICA PIVOT מתוצרת חברת ADL איטליה - הפרויקט תוכנן ויוצר בהתאם לדרישות האדריכל, ובוצעה התקנה מאוד מדויקת שתאפשר סגירה טובה של הדלתות ומפתח נכון כשהן פתוחות.


הקובייה הלבנה: התנועה מייצרת תחושה של ביקור במוזיאון סביב המסה הלבנה שנחתה בבניין הנטוש. בהתהלכות האדם סביב הקובייה, מתקבלת תחושת אחידות מבנה כמעט הוליסטית ונזירית.

תאורה: התאורה כשיקוף החיים. התאורה הנה לבנה, סימטרית והמשכית ובתוכה נבנו תבניות גאומטריות מושלמות כמו משחק טטריס של מולקולות חיות. התאורה לא נשמעת לחוקי הטבע, היא זורמת ומקבלת חיים משל עצמה, תנועה משל עצמה.

נוצר שימוש בפאנל החדשני של lg מה שמקרין מקוריות, ראשוניות, סדר ומבניות חסרת תקדים. האומנות היא חלק ארי מחיינו אשר נותנת לנפש לצמוח וכך עושה גם התאורה.

 מילה לסיום:

החלל מחזיר כבוד לסגנון הבינלאומי והברוטליסטי בשנות ה- 50 באדריכלות, עם התכתבויות מודרניות וטכנולוגיות של ימינו.

נוצר כאן חלל אמיתי וכנה, אשר אינו גימיק מתחכם, אלא חלל פונקציונלי לעבודה אמיתית וחברתית כאחד.
קרדיטים:

Innovate: מחיצות ודלתות 

אדריכלות: Open Mind Art : Architecture & Design

Adi Openheim - ceo & founder Dream Maker Design

צוות התכנון:

Shai Levanon - Partner Architect

Alisa Canaani - Master Architect

Vlad Verin: Master Architect - Experience in Details

Noah Rothem - interior design & illustrations

פיקוח: טופ הנדסה

קבלן: מ.ע.ד.ר נמרוד

צילום: עמית גורן