לאט לאט ננצח את הקורונה - COVID-19

מה הקשר בין הוריקן SANDY , חברת AMDOCS וחברת הראל?
לאן הולך שוק העבודה? איך יראה הלו"ז השבועי שלנו ומה עושה לנו טוב?
בלוג אינובייט עם סקירת הגזרות, התחושות והתחזיות למצב החדש

זו לבטח אחת התקופות היותר מורכבות שאנו חווים, כזו שבראי הההיסטוריה תהפוך אולי לאחת המשמעותיות במאה השנים האחרונות. היא מציבה בפנינו אתגרים רבים במגוון רחב של תחומים,היא הופכת הרבה מאוד דברים מוכרים וידועים לשונים ואחרים. יקח כנראה זמן רב על מנת שנוכל להבין את גודל ההשפעה ואת השינוי שעומד בפתח.

אולם, כבר עכשיו אנו למדים שבכל הקשור לסביבות עבודה וירוס הקורונה גרם לחשיבה מחודשת בכל הקשור לעבודה משותפת, הוא מייצר כעת מעבר לשינוי הפיזי גם צורך של שינוי והתאמה תרבותית פילוסופית של ארגונים. לסביבת העבודה הפיזית חשיבות רבה עבור העובדים, על פי סקר של ענק חיפוש העבודה האמריקאי GLASSDOOR מעל ל75% מן העובדים בוחרים במקום העבודה שלהם על פי סביבת העבודה והתרבות הארגונית בו קרוב ל-50% אפילו ציינו את חשיבות הפרמטר הזה יותר מגובה השכר.

סביבת העבודה היא המקום בו נוצרת התרבות הארגונית, מקום של חיבור, יצירת אמון ושיתוף פעולה הדדי. ועכשיו כשאנו ניצבים בפני אתגר הקורו נה סביבת העבודה הזו מקבלת תפנית משמעותית שרובנו נאלצים לעבור ולעבוד מן הבית, התפנית הזו דורשת מהתרבות הארגונית לגלות גמישות והרבה תשומת לב.

לשינוי הפיזי משמעות מהותית ויש להקפיד על מספר דגשים על מנת להפוך את העבודה מן הבית למיטבית, אבל בטרם אנחנו יורדים לרזולציות של ביצוע אופטימלי אפשר אולי לחזור מעט לאחור בזמן ולבחון את השינוי בהיבט רחב יותר, לפני שאנו רצים קדימה עם המוכר והידוע לנו אולי עדיף לנו לבחון מחדש הרבה מאוד אלמנטים שהושרשו בנו במהלך שנים רבות של עשייה יצרנית ואינטנסיבית.

נניח לרגע את מסכת הקורונה בצד ונקפוץ אחורה בזמן לשנת 2012, באותה השנה, סופת ההוריקן סנדי הכתה בעוצמה בחופה המזרחי של ארה"ב. זו הייתה הסופה ההרסנית ביותר כשמבחינת נזק לרכוש היא השנייה בהיסטוריה עם נזק של 75 מיליארד דולר. להתמודדות של הארגונים בארה"ב באותה התקופה עם נזקי הסופה, הרבה תובנות ומסקנות שנכונות יותר מתמיד גם היום, מגזין TIME האמריקאי במספר כתבות עומק שביצע באותה התקופה מסמן לכולנו זרקור גדול סוג של דרך להתמודדות נכונה בסביבה דינמית ומשתנה.דלתות נפתחות

טייק איט איזי - SLOW WORK

אולי אחד המונחים שהכי הושרשו בעת ההתמודדות ההיא הוא המונח – SLOW WORK. מכירים את זה שאחרי חופשה מרגיעה במיוחד אתם מרגישים בבת אחת שינוי קיצוני? שינוי בין היומיום המהיר והתזזיתי לבין המוד הרגוע, האיטי בו אתם פועלים באווירת החופש שלכם הרחוקה כל כך מהמולת המשרד. בדיוק על זה רצינו לדבר אתכם, זה אולי ישמע בהתחלה קצת מוזר אבל אם כולנו נוכל לאמץ קצב קצת אחר לחיים שלנו נוכל להרוויח פעמיים. שדרוג משמעותי לחיים האישיים שלנו אבל לא פחות מכך תאמינו או לא שדרוג משמעותי אפילו יותר לתוצרת המקצועית שלנו. תחשבו על זה (תחשבו לאט) – .SLOW WORK אז מה זה בעצם SLOW WORK? המשמעות הבסיסית היא לשנות הרגלים ודפוסי חשיבה ולעבור ממהירות וכמות ביצוע משימות, למונחים של יעילות, גמישות ואיכות. זה אולי נשמע לכם פילוסופי מדי אבל זה ממש לא. חשבתם פעם כמה זמן ואנרגיה מושקעים בהגעה הפיזית לעבודה, רכבות, אוטובוסים, רכבים פרטיים, אולי אפשר לחסוך את זה. ציינו קודם את החשיבות של מקום העבודה הפיזי לעובדים כקריטריון לבחירת מקום עבודה כמו גם עובדת היות מקום העבודה קרקע פוריה לשיתוף פעולה. יתרה מזאת מחקרים שנעשו בשנים האחרונות הצביעו על כך שדור המילניום מעדיף לעבוד במשרד ולא מהבית. הכיוון הנכון יותר עובר איפשהו באמצע, הוא מסמן גמישות כערך מרכזי והוא מעביר למעשה את המושכות והעצמאות אל העובדים עצמם במונחים של איך, מתי ואיפה הם מבצעים את העבודה שלהם. לתגמל ולתת לעובדים חופש פעולה על בסיס ביצוע העבודה עצמה ולא על בסיס מונחים של איפה בוצעה וכמה מהר.

מה זה ROWE?

אם יש משהו שניתן להסיק לימי קורונה מההתמודדות עם ההוריקן סנדי היא התייחסות למצב שנכפה עלינו כעת כמעין ריסט סוג של איפוס וכוונון מחדש של הארגון והתרבות הארגונית שלו, להוריד רגל מהגז, ולשנות משוואות ארגוניות מוכרות, העברת יותר שליטה לעובדים על המטלות שלהם האיפוס הזה מדגיש מגזין ה –TIME הביא עמו בתקופת ההוריקן סנדי לפרספקטיבות רעננות וחדשות בארגונים בשילבו אנרגיות וחשיבה יצירתית. לגמישות המחשבתית הזו וההאטה המחשבתית, יתרון משמעותי נוסף, היא מאפשרת ניהול והתאוששות והתאמהלמבצי משבר בארגון, היא מאפשרת ניהול משברים ושינויים בצורה מבוקרת ונכונה והיא מאפשרת לעובדים בפרט וארגון וכלל להתאים עצמם להפרעות ושינויים שנכפים עליהם מכל סיבה שהיא. הטמעת שינוי שזה כזה אינה קורה ביום בהיר אחיד אבל אולי ההפוגה שנכפתה עכשיו היא זמן עבור מחלקות ה –IT ומשאבי האנוש במתן כלים והנחיות עבור העובדים לביצוע השינוי ההדרגתי הזה ומעבר לגישת של השגת יותר תוצאות ולא יותר שעות עבודה. מחקרים שבוצעו בארגונים שאמצו את גישת - results-only work environments (ROWE) מצאו כי חל שיפור משמעותי בבריאות הכללית של העובדים פיזית ונפשית ובהתאמה ישירה לכך קיבלה התוצרת היצרנית בוסט משמעותי בכמות ובאיכות. אירועי ההוריקן סנדי היוו צומת משמעותית לקביעת סדר עדיפויות שונה בחיים במקצועיים כמו גם לשינויים תרבותיי פנים ארגונים, מעניין יהיה לבחון בעוד זמן מהיום את התמודדותם של ארגונים אלה עם משבר הקורונה, וכמה ארגונים נצלו את ההפוגה הכפויה לאימוץ וביצוע שינוי דומה.

ומה בתכל'ס?

יקח זמן רב אם בכלל, עד שניצני שינויים ארגונים אם ננקטו כאלה יופיעו על פני הקרקע, שבפועל ממש עכשיו מרבית הארגונים בישראל ובעולם העובדים כולם עובדים מהבית. המגזין GLESNER פנה למספר בכירים בארגונים וביקש מהם לציין מספר נקודות לשיפור ושדרוג העבודה הוירטואלית המשותפת מן הבית. אנחנו משתפים אתכם דגשים חשובים מן המאמר:

אינטראקציה בוידאו – אם לא נפגשים בבוקר במקום העבודה, פותחים את הבוקר בשיחת וידאו משותפת בה כל אחד משתף בפעילות היומית הצפויה לו. שכלאחר מכן החחלטות ועיקרי דברים שנאמרו מועברים בתפוצת מייל ליתר העובדים.

שמרו על קשר – חשוב להקפיד ולשמור על קשרים אישיים, את המילה הטובה והדרישה בשלום הקולגה ליד מכונת הקפה או באחרות צהריים מומלץ להעביר גם למדיה הדיגיטלית, לא רק אימיילים ווידאו אפשר ורצוי גם ווטסאפים לשמירה על קשר אישי.

להמשיך לשמור על יצירתיות – כולנו מכירים את הלוח המחיק או את פינת הישיבה הלא פורמלית בהן נוצרים בספונטניות סיעורי מוחות עם רעיונות פורצי דרך, יש לשמר את סיעורי המוחות האלה גם בפן הוירטואלי, מציאת זירה או כלי דיגטלי להפכנת יצירתיות או שוב לחזור אל מסך הוידאו המשותף הפעם לשיחה פחות פורמלית ויותר יצירתית.

רק בריאות – לעבודה ממשכות בסביבות דיגטליות משתנות יכולה להיות השפעה שלילית על איכות החיים שלנו, שלא כמו במקום העבודה הפיזי בו יש לנו הפסקות יזומות הרבה פעמים בעבודה מהבית ההפסקות האלה נשכחות. יש להקפיד על ביצוע הפסקות יזומות כמו גם על ביצוע הפרדה מסביבת העבודה בבית לסביבה הפרטית הביתית.

תהיו אתם - בעולם הלא דיגיטלי העובדים יכולים לשתף בתחושתיהם ולהביע רעיונות ותחושות, כעת שהעבודה כולה מבוצעת בסביבה דיגיטלית חשוב להקפיד על יצירת אפשרות להמשך הבעה עצמית של כל אחד מן העובדים, שיתוף בהצלחה בביצוע משימה כלשהי ואמירת מילה טובה ופרגון מן הצד השני חשובים מאוד לכולנו.

פתיחות וחדשנות - ההתאמה לסביבה השונה במקצת תוביל לרוב ליצירת רעיונות חדשים ואינטרקאציות חדשות בין העובדים בארגון,על ארגון לפתח את היצירתיות והחדשנות הזו ולנסות לזהות ולפצח את סגנון העבודה מרחוק היעיל והמתאים להם.
ארגונים שיהיו פתוחים לאימוץ חדשנות ויזהו את ההזדמנויות הצצות במהלך האינטרקאמיות החדשות שנוצרות יוכלו להרוויח מכך רבות בעתיד.